További jelentős élelmiszerár-emelkedésre kell számítani a hazai piacon, mivel a takarmánydrágulás (40-50%-os alapanyag drágulás) miatti 25-30 százalékos termelésiköltség-növekedésnek be kell épülnie a fogyasztói árakba – hívja fel a figyelmet a Baromfi Termék Tanács (BTT). A drágulást világszinten és nálunk is gerjesztheti, hogy számos meghatározó ágazati szereplő a jelentős pluszköltségek miatt visszafogja a termelést, ezért középtávon az élelmiszerpiaci árak emelkedése várható. Az élelmiszerdrágulás – elsősorban az alacsony keresetű társadalmi csoportoknál – komoly fogyasztás-visszaeséshez, illetve átrendeződéshez vezethet, ezért a BTT továbbra is azt szorgalmazza, hogy a kormány az alapvető élelmiszerek – így a baromfitermékek – áfáját mérsékelje 5 százalékra.
A takarmányár-robbanás miatt a baromfitermelés költségei 25-30 százalékkal növekedtek, és elkerülhetetlen, hogy a pluszkiadások ne épüljenek be az átadási, illetve a fogyasztói árakba – hangsúlyozza a BTT. Ezért állami beavatkozások nélkül további jelentős élelmiszerdrágulásra kell számítani a hazai piacon, és ez a fogyasztók szempontjából – elsősorban az alacsony keresetű társadalmi csoportokra nézve – különösen hátrányos lehet.
Mértékadó felmérések szerint a nyugat-európai vásárlók átlagosan keresetük 13-15 százalékát költik élelmiszerekre, míg nálunk ez az arány már most is 30 százalék körüli. Ha azonban az élelmiszerárak tovább nőnek, a drágulás hatására –főként a kevesebbet kereső családokban – az élelmiszerekre fordított kiadások szakértők szerint elérhetik az 50 százalékot is. Ennek egyik komoly következménye az lehet, hogy az áremelkedések nyomán az élelmiszerfogyasztás – így a baromfitermékek iránti belföldi kereslet –újra csökken. A forgalom-visszaesés pedig tovább nehezítené a hazai baromfipiaci szereplők helyzetét, ezért a BTT változatlanul azt szorgalmazza, hogy a kormány az áremelkedések fékezése, valamint az ágazat versenyképességének megtartása érdekében a baromfitermékek áfáját – más meghatározó élelmiszerek mellett – a mostani 27 százalékról mérsékelje 5 százalékra. A terméktanács felhívja a figyelmet arra, hogy a jelenlegi hazai áfamérték a legmagasabb az Európai Unióban, és világszinten is „csúcsmagasságúnak” számít.
Világszinten a baromfitermékek drágulását gerjesztheti, hogy a világ több meghatározó országa – így Brazília és várhatóan az Egyesült Államok is – visszafogja vagy már visszafogta termelését a drasztikus költségnövekedés miatt. A BTT információ szerint több magyar feldolgozó is hasonló lépésekre kényszerülhet a közeljövőben, annak minden káros hatásával – például létszámleépítéssel -együtt.
A következmény pedig a kereslet és kínálat új metszéspontját eredményezi, ahol magasabb árszinten, alacsonyabb fogyasztás mellett alakulhat ki egyensúlyi állapot. Az alapvető élelmiszerek (köztük a baromfihús és a tojás) esetében a fogyasztás viszonylag rugalmatlan keresleti görbéje, valamint a kínálati oldal csökkenése miatt erőteljesebben fog érvényesülni e közgazdasági törvényszerűség. A hazai fogyasztók vásárlóereje hosszabb távon a nemzetközi fogyasztókéval fog (ár)versenyezni, s e versenyben jelentős előnyt vagy hátrányt fog jelenteni a termékek adott országra jellemző áfa tartalom, mely jelenleg hazánkban a legmagasabb Európában.
AGROLINE