Csaknem kétszázmillió forintos beruházással tökmagolaj-sajtoló üzemet épít a Peiba Kft. Nemesvámoson, a héjnélküli tökmag termeltetésével is foglalkozó cég a beruházáshoz 54,5 millió forint támogatást kapott az Új Széchenyi Terv pályázatán - mondta Bésán János, a Peiba Kft. ügyvezető igazgatója.
A társaság eddig két, egyenként 400 négyzetméteres raktárépületben végzett kereskedelmi tevékenységet, az új, több mint 700 négyzetméteres termelőcsarnok építése az év elején indult. Az ügyvezető tervei szerint a próbaüzem nyár végén vagy az ősz elején indulhat a nemesvámosi gyárban, az idei tökmagtermés egy részét már itt tervezik feldolgozni.
Bésán János elmondta, hogy a Peiba Kft. 1990 óta foglalkozik héjnélküli tökmag termeltetéssel, a Magyarországon termelt tökmagot eddig Ausztriába és Németországba exportálták. Belföldön 1992 óta forgalmaznak különböző étolajokat, amit éttermek, szállodák, közintézmények konyháira szállítanak. A tökmagolajat eddig Ausztriában sajtoltatták, a hazai sajtolás beindítását már 10 éve tervezték. A piac alakulása, illetve a cég gazdasági helyzete mostanra tette lehetővé a beruházást - tette hozzá.
Az új termelőcsarnok az étolajraktárhoz épült, az emeleten egy oktató-bemutató termet is kialakítottak, ahonnan a teljes előállítási és palackozási folyamat üvegfalon keresztül látható. Itt továbbképzéseket és szakmai találkozókat terveznek tartani.
Szólt arról is, hogy a sajtolóüzem megépítése a termékfejlesztés első lépcsője, további elképzeléseik megvalósításához újabb, hasonló nagyságrendű beruházást terveznek.
A Peiba Kft. évente 4-500 tonna tökmagot exportál, az új üzemben a terveik szerint 60-100 tonna tökmagot sajtolnak, és értékesítenek olajként.
A cég nettó árbevétele tavaly 410 millió forint volt. A bevétel döntő hányadát a tökmag exportja adja, így azt az adott évben termett mennyiség határozza meg.
Számításaik szerint az olajsajtolás beindításával az első években 120-150 millió forinttal nő majd a cég árbevétele. A Peiba Kft. jelenleg 6 embert foglalkoztat, a létszámot év végéig bővítik. A hazai tökmagolaj-kereslet korlátai miatt a termelés 70 százalékát exportra szánják - mondta Bésán János.
AGROLINE