Tartalékok nélkül, növekvő költségek mellett nehezen tudják átvészelni a válságot a magyar pékek
A sütőiparban tevékenykedő vállalkozók az idén sem tudták áraikban érvényesíteni az energia- és a szállítási többletköltségeket. Tartalékaik nincsenek, jövedelmezőségük egyenlő a nullával, a vállalkozások fele veszteséges. Ezért – már ha képesek rá –, kénytelenek áthárítani az alapanyag vagy a szállítás növekvő költségeit a kereskedelemre. A pékek abban bíznak, hogy a földgáz ára az ősszel 20-25 százalékkal csökken.
Piaci elemzők szerint a gyengébb hazai búzatermés ellenére az idén nem kell drámai áremelkedéstől tartani sem a malmi búza, sem a liszt esetében. Úgy vélik, nem valószínű, hogy megismétlődnek 2007-2008-as magas, kilogrammonkénti mintegy hatvan forintos búza-, illetve a kilencven-száz forintos lisztárak. A liszt kilónkénti ára most a hetven forintot sem éri el. A fehér kenyér termelői ára 140 és 180 forint között ingadozik, ami nem tartalmazza a sütödék árrését. A pékek önköltsége viszont a 160-180 forintot is eléri, így nyereségük alig képződik. A kiskereskedelmi láncokban 220-230 forint egy kilogramm fehér kenyér, ami alig biztosít termelői, illetve kereskedői hasznot. A szakértők szerint a kenyér árának most legalább 240-250 forintnak kellene lennie. Az aratás után szeptemberben a prognózisok szerint a liszt ára elérheti a 80-85 forintot is, így emelkedni fog a fehér kenyér ára. Az elmaradt korábbi emelésekkel együtt, így akár 270-280 forintot is fizethetünk egy kiló kenyérért. (A kenyér termelői árának csak egyharmadát teszi ki a liszt, másik harmadát az üzemanyag-, áram- és egyéb járulékos költségek, míg a fennmaradó részt a munkabérkiadások alkotják.)
Varga László, a Magyar Pékszövetség elnöke lapunknak elmondta: a sütőipari áremeléseket nagyban befolyásolja, sikerül-e azokat a kiskereskedelmi láncokkal elfogadtatni. A többi kiskereskedelmi egység – az ÁFÉSZ-ek és a kisboltok is – kénytelen igazodni hozzájuk, ezért alapvető kérdés a sütőiparnak, hogy a kiskereskedelmi láncok az áremeléseket elfogadják. Csakhogy a kiskereskedelmi láncok figyelik egymást, egyik sem szeretne elsőként árat emelni. Az elnök rámutatott, a pékséggel is rendelkező multinacionális kereskedelmi láncok szabadon értékesíthetik az előállítási ár alatt a saját maguk által készített pékárut. Ez lejáratja a pékszakmát, ellehetetleníti a csak pékséget üzemeltető tisztességes vállalkozásokat. Ezért a pékszövetség már évek óta szorgalmazza, hogy a nagy kereskedelmi láncok pékségeit önálló gazdasági egységnek ismerjék el, mert akkor már nem végezhetnének veszteséges tevékenységet.
MAGYAR HÍRLAP