Főként a burgonya, zöldség és gyümölcs árak miatt emelkedtek az átlagnál jóval gyorsabban az élelmiszerárak májusban – derült ki a KSH jelentéséből. Ezzel e termékkör is felelőssé tehető a májusi infláció kedvezőtlenebb alakulása miatt.
Átlagosan 1,5 százalékkal emelkedtek májusban a fogyasztói árak Magyarországon. Tavaly májushoz viszonyítva a növekedés 3,8 százalékos - derül ki a KSH csütörtöki gyorstájékoztatójából. Idén az első öt hónapban átlagosan 3,2 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.
Az átlagot meghaladó növekedés alapvetően az idényáras élelmiszerek - burgonya, friss zöldség, gyümölcs - áremelkedésének következménye. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek ára az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal nőtt. Átlag alatti, 0,7 százalékos áremelkedés volt a ruházkodási cikkek és a tartós fogyasztási cikkek körében is.
A szeszes italok, dohányáruk, valamint az egyéb cikkek szintén átlag alatt drágultak, 0,6 százalékkal. Ez utóbbin belül a gyógyszer, gyógyáru átlagosan 1,4, az üzemanyag pedig 0,8 százalékkal került többe májusban, mint áprilisban. A háztartási energia esetében kis mértékű, 0,4 százalékos árcsökkenés volt. 12 hónap alatt az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 7,2 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen, 35,1 százalékkal drágult a sertészsiradék, 20,7 százalékkal a rizs, 13,5 százalékkal az idényáras élelmiszerek, 11 százalékkal a sertéshús, 10 százalékkal pedig a párizsi és a kolbász. Olcsóbb lett viszont 13,5 százalékkal a sajt, 10,5 százalékkal az étolaj és 7,7 százalékkal a liszt.
A háztartási energia átlagot meghaladó, 8,5 százalékos áremelkedésén belül egy év alatt a vezetékes gáz ára 20,6 százalékkal nőtt, míg az elektromos energiáé 2,8 százalékkal. Az átlaghoz képest nagyobb mértékben, 5,9 százalékkal drágultak a szeszes italok, dohányáruk is. Átlag alatti, 3,6 százalékos áremelkedés volt a szolgáltatások körében, de ezen belül a szemétszállítás 10,9, a társasházi közös költség 9,1, a víz- és a csatornadíj pedig 7,9-7,9 százalékkal drágult. Szintén átlag alatt, 1,3 százalékkal nőtt a tartós fogyasztási cikkek és 0,5 százalékkal a ruházkodási cikkek ára.
Az egyéb cikkek körében 2,2 százalékos árcsökkenés következett be, ezen belül az üzemanyagok ára 14,8 százalékkal csökkent, a gyógyszer, gyógyáru viszont 4,9 százalékkal drágult az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Az EU 27 tagországában 2009. áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 1,2 százalékkal voltak magasabbak, mint 2008. áprilisban. Árcsökkenés volt többek között Írországban (0,7) és Portugáliában (0,6). A legnagyobb áremelkedést Romániában (6,5), valamint Lettországban és Litvániában (5,9-5,9) mérték. Magyarországon az uniós átlaghoz képest nagyobb mértékben, 3,2 százalékkal növekedtek az árak 2009. áprilisban.
SZABAD FÖLD