A tenyészüsző-kivitel veszélyezteti a tejtermelést Magyarországon, a jövőben így csak importból fedezhetők a hazai igények.
Drasztikusan, harmincegy százalékkal csökkent egy év alatt a tej felvásárlási ára Magyarországon. Ha nem lesz fordulat, minden második munkahely veszélybe kerülhet a tejpiacon. Az Állattenyésztési Kutatóintézet szerint az egész világon hazánkban fizetnek a legkevesebbet egy liter tejért. A tehenészeti telepeket sorra felszámolják, az ukrán, olasz és orosz felvásárlók ezerszámra veszik a magyar teheneket. Szerény számítások szerint is eddig mintegy húszezer marhát adtak el határainkon túlra.
Áprilisban 55-61 forint között mozgott a tej literenkénti felvásárlási ára Magyarországon. Az átlagár az előző hónaphoz képest több mint két, a tavalyi év hasonló időszakához képest pedig harmincegy százalékkal csökkent a Magyar Agrárkamara kimutatása szerint. Felére csökkenhet a tejtermelés, s az ágazatban ötvenszázalékos létszámleépítés is bekövetkezhet. A tartósan hatvan forint alatti felvásárlási árat nem tudják tartani a termelők. Az Állattenyésztési Kutatóintézet szerint hazánkban fizetnek a legkevesebbet egy liter tejért.
"Hetven forint körüli egy liter tej önköltsége, igaz, erre a gazdák nyolc-tíz forint kvótatámogatást is kapnak. Azonban ezzel is csak nullszaldósra tudják kihozni a költségeiket" – mondta lapunknak Kovács László, a Tej Terméktanács elnöke. Szerinte a gazdák kezdik eladogatni a teheneiket, a gyengén tejelőket pedig egyszerűen leselejtezik. A magyar piacon megjelentek a tőkeerős olasz, orosz és ukrán felvásárlók, akik örömmel veszik át a jól tejelő állatokat, a vemhes üszőket, és ezrével viszik őket külföldre. Az öregebb tehenek azonban senkinek sem kellenek, így azok a vágóhídon végzik. Eddig legalább húszezer marhát adtak el határainkon túlra. A növekvő tenyészüsző-kivitel a tejtermelés további visszaeséséhez vezethet, és félő, hogy a tendencia folytatása azt jelenti, hogy Magyarország importból fedezhetné a hazai fogyasztást.
"A tejágazat válságában közrejátszik a tejtermékek iránti nemzetközi kereslet csökkenése, a vásárlóerő megcsappanása a pénzügyi válság miatt. Azt sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy Európában túltermelési válság van" – magyarázta Kovács László.
Tavaly egyébként még 80,68 forint volt egy liter tej átlagos felvásárlási ára, míg a termelő önköltsége 82,44 forint. A Magyar Agrárkamara szerint az ágazat jövedelemtermelő képessége jelentősen romlott, és a közeljövőben nem várható a trend megfordulása, s ez tovább mélyíti a tejpiaci krízist. A tejtermelők minden eszközzel igyekeznek csökkenteni költségeiket, saját takarmánnyal etetik teheneiket, igaz, nyereséget csak akkor könyvelhetnének el, ha saját tejfeldolgozó-üzemet működtetnének. Emiatt már több gazda emelte fel a szavát, és terveik szerint több termelő is összefog majd, hogy közös feldolgozót hozzanak létre.
Húsz éve még mintegy hárommilliárd liter tejet termelt Magyarország, most kétmilliárd literes tejkvótával rendelkezünk. "Éves szinten körülbelül 1,8 milliárd liter tejet termel az ország, és 1,2 milliárdot dolgoz fel. Ezzel szemben a Dunántúl méretű Hollandia tizenegymilliárd liter tejet dolgoz fel, és ebből kilencmilliárdot exportál" – mondta Kovács László. Magyarországot is ellepte a külföldről behozott olcsó tej. Minőségben hiába maradnak el a magyar tejtől, a vásárlók mégis azokat részesítik előnyben.
"Nagyobb figyelmet kell fordítani a hazai élelmiszerekre, termékekre és a vállalkozókra. A vállalkozók befizetései adják a költségvetés gerincét, ezért ha a gazdák tönkremennek, nemcsak a munkanélküliség nő, a bevételek is csökkennek" – hangsúlyozta a Tej Terméktanács elnöke. Kiemelte annak veszélyét, ha a vidék elnéptelenedik, és a gazdák abbahagyják a termelést.
A Magyar Agrárkamara elemzése szerint egyébként az európai tejpiac egyensúlya is megbillent, a termékek iránt a nemzetközi kereslet is csökkent. A tejpiacon többek között azért keletkezik felesleg, mert az elmúlt két évben a magas árak miatt a feldolgozók a tejzsírt és a tejfehérjét más, növényi eredetű kiegészítő anyagokkal helyettesítették, ami a nyerstej árának leszorításához is vezetett. Magyarország azonban más országoknál is drámaibb a helyzetben van.
Az Európai Unió több tagállamában szintén bevételkieséshez vezetett a tejpiaci krízis, de a tagországok többsége inkább fejleszti a tehenészeteit és tejüzemeit, nem pedig leépíti azokat.
Kevesebb vaj és sajt
Nemcsak a tej, a tejtermékek iránt is megcsappant a nemzetközi kereslet. Az Európai Unió exportja tavaly szinte minden tejtermék esetében visszaesett. 2007-hez viszonyítva a sajt exportja hét százalékkal, a vajé huszonkilenc százalékkal volt kevesebb. Ugyancsak csökkent a vajolaj és a sovány tejpor kivitele. Az előbbi exportja harmincöt, az utóbbié tizenkét százalékkal esett vissza.
AGROLINE