Korábban arról adtunk hírt, hogy több határmenti településén már a kocában megveszik dupla árért a malacokat a románok, és viszik ki, ezért hazai sertésből hamarosan hiány lesz — kaptuk a jelzést. Mára ez annyiban változott, hogy a Dunántúlon is megjelentek a román felvásárlók.
Román rendszámú autók járják az utcákat, és hízókat, nagy súlyú sertéseket is keresnek, jóval többet fizetnek az itthoni felvásárlási árnál. Azt beszélik, az egyik szomszédos megyében a napokban 400, illegálisan eladott sertést öletett le az állat-egészségügyi hatóság, mert lebuktak a vevők a jószágokkal a határon.
Dr. Tóth Gábor, megyei állat-egészségügyi igazgató elmondta: együttműködést kötöttek a rendőrséggel, a határőrizeti szevekkel, és szigorúan ellenőrzik az állatkivitelt. Békés megye határátkelőin is akadtak fent olyanok, akik nem engedélyezett rakódóhelyről, nem megfelelő engedélyekkel rendelkező szállítójárművekkel akarták kivinni a jószágot.
A vevőnek annak a vágóhídnak, telepnek a papírjaival is rendelkeznie kell, ahova kerül a sertés. A termelőt is megbüntethetik, mert krotália (füljelző) és hatósági állatorvosi igazolás nélkül külföldre nem adhat el disznót. Mindennek az élemiszerbiztonság, az állatbetegségek, a járványok megelőzése miatt van jelentősége.
A cikk a hirdetés után folytatódik
— Három lehetőség adott, ha ilyen esettel találkozunk — mondta a Beolnak dr. Tóth Gábor. — A vevő visszaviszi az eladónak a sertést, ha az fogadja, és visszaadja a vételárat. Megteheti, hogy fogad egy fuvarost, aki karanténtelepre szállítja a hízókat, és ott ellátják a sertéseket, amíg az illető a kivitelhez szükséges papírokat beszerzi. Minden költség a vásárlót terheli. Amennyiben az említett két lehetőség valamilyen okból meghiúsul, az állategészségügy állami kártalanítás nélkül leöleti a sertéseket.
Megyénkben eddig leginkább az első két esetre volt példa. Természetesen anak mi is örülünk, ha a termelő több pénzt kap a jószágért, el is adhatja külföldre, de az alapvető szabályokat be kell tartani.
AGROLINE