Nem kívánja újratárgyalni az Európai Bizottság a tejpiac reformjáról tavaly hozott európai uniós döntéseket, köztük a fokozatos kvótanövelést - adta értésre Mariann Fischer Boel biztos Brüsszelben, az EU-tagországok mezőgazdasági minisztereinek találkozóján.
Pedig a helyzet igen feszült, és nemcsak nálunk. A németeknél például 1948-ban volt ilyen nyomot utoljára a tej ára. Az egész uniós tejrezsim felülvizsgálatát – kvótabefagyasztás, intervenció bővítése, előrehozása, támogatás növelése stb. - követelik már hónapok óta egyes országok. Így külön, illetve közös beadványt szerkesztett Magyarország, Ausztria, valamint a hozzájuk csatlakozó Németország, Szlovénia és Szlovákia. A miniszteri tanács viszont nem sokat ért el, ahogy azt Mariann Fischer Boel agrárbiztos bejelentette: a legfőbb döntéshozó testület, vagyis a Bizottság nem foglalkozik az üggyel.
És ebből még nagy baj lesz. Persze nem a régi tagoknál, ott köszönik szépen az uniótól kapott támogatás még éppen a költségek szintjén, vagy némileg afelett tartja a tejből származó bevételt. Az újaknál viszont – mivel ők még mindig jócskán kevesebb támogatást kaphatnak – nagy a baj. Egyesek szerint megfeleződhet a tejtermelésé s a tehenek akár 40 százaléka is eltűnhet. Vagy vágóhídra kerülnek, vagy Ukrajnába és Oroszországba, ahol éppen a termelés felfuttatása a cél, így gyorsan bevásárolnak most a kelet-közép-európai piacon.
Az uniós tejpiacon jelentősen visszaestek az árak a nemzetközi keresleti-kínálati helyzet, illetve a 2006-os és a tavalyi – termelés felfutását lehetővé tevő - reformok nyomán, annyira, hogy sok helyen túltermelés alakult ki. A nyomott árakon eladott tejjel viszont a nyugati országok a keletiek élelmiszerboltjaiban jelennek meg, az ottani termelőket és tejipart teszik tönkre éppen.
Fischer Boel leszögezte, hogy a bizottság hajlandó támogatási intézkedésekről tárgyalni, de elutasítja a kvótákra vonatkozó korábbi döntések felülvizsgálatát. Ez szerinte nem oldja meg a problémát, és a termelőkben csak bizonytalanságot keltene, ha Brüsszel ellentmondásos üzeneteket küld.
A biztos úgy vélte, hogy a termelés idén és jövőre is 4-5 százalékkal a kvótaplafon alatt marad uniós szinten. Hozzátette, hogy az unió már szinte minden támogatási lehetőséget kihasznált az ágazatban, és ami még maradt, „nem lenne hatékony a jelenlegi körülmények között”.
E kijelentése megbotránkoztatott nagyon sok szakembert. Már csak azért is, mert a múlt hét második felében éppen 5 milliárd eurónyi, az előző években el nem költött agrártámogatásról határoztak az állam- és kormányfők. Döntöttek arról, hogy nem agrár, hanem más célokra fordítják a gazdáknak szánt pénzeket! Sokak szerint Boel asszony képtelen az agráriumért lobbizni, s erről tett most is tanúbizonyságot.
SZABAD FÖLD