Címlap

Bejelentkezés


Kétmilliárddal is büntetnék az áruházláncokat!

Rovat(ok):

Akár kétmilliárd forintra is lehetne büntetni a tisztességtelen magatartást folytató kereskedőket. A hónap végéig minden tárca végez a többek között e passzust tartalmazó törvény véleményezésével. November óta nem tudtak megegyezni az érdekelt felek a szintén e témáról szóló önkéntes etikai kódexről.

Március végéig végeznek a minisztériumok azzal a törvénytervezettel, amellyel – önkéntes megállapodás híján – az agrártárca szabályozná a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek kereskedelmét. Vagyis akár áprilisban is tárgyalhatja a parlament a jogszabály-tervezetet – bár a nyilvánosságra hozott szöveg tartalmaz egy kitételt, miszerint az nem tartalmazza a kormány végső álláspontját -, s ezzel sarokba szoríthatja a kormányzat a nagy kereskedelmi láncolatokat. November óta nem született ugyanis megállapodás e témáról, nem zárták le az úgynevezett termékpálya-kódex tárgyalásait. Az agrártárca e törvénnyel sürgeti a feleket.

De mi is van e törvénytervezetben? Nem kevesebb, mint az, hogy amennyiben „az eljáró hatóság megállapítja, hogy a kereskedő tisztességtelen forgalmazói magatartást tanúsít az eljáró hatóság a kereskedő nettó árbevétele 5-15%-ának megfelelő, de legfeljebb kétmilliárd forint összegű termékpálya-felügyeleti bírságot szab ki.”

Mely szabályt kell betartania a kereskedőknek? A kereskedelmi cégek akkor viselkedik tisztességtelenül, ha például a lánc üzletlétesítési, üzemeltetési, működési költségeit - akár csak részleges is - áthárítja a beszállítóra. Ma bevett gyakorlat ilyen célokra pénzt kérni a beszállítóktól. De a sor folytatódik: tilos lesz a kereskedő számára egyoldalúan előnyös kockázatmegosztást eredményező feltételek előírása a beszállítóval szemben, ahogy arra sem szabad kötelezni a beszállítót, hogy a leszállított terméket kötelezően visszavásárolja, vagy visszavegye.

A legtöbbet vitatott úgynevezett kereskedőnek járó visszatérítés – ezek összes értéke gyakran elérte az áru ellenértékének/átvételi árának a 30-35 százalékát -, belistázási díj kivetése is tilos lesz. Tiltott lesz a polcpénz, vagyis „a beszállító által nem igényelt, illetve érdekeit nem szolgáló szolgáltatásokért - így különösen a beszállító által nem igényelt módon a terméknek a kereskedő üzletében meghatározott helyen való kihelyezéséért - díj felszámítása”.

Már évek óta szigorúan büntetik, de e tervezetbe is bekerült a beszerzési ár alatti értékesítés tilalma, és a 15-30 napon túli fizetési határidő, a kereskedői kötbér, késedelmi kamat fizetésének kizárása a szerződésekben. Ahogy tilos lesz a beszállítót arra kötelezni, hogy rendszeresen akciós áron adja át termékét, illetve az áruház árengedményes akcióban részt vegyen. Vagy az, hogy a szabálytalan kereskedő jogszabálysértés miatti büntetéseihez a beszállítót hozzájárulásra kényszerítsék. Sőt azt is kimondja a tervezet, hogy tilos „a kereskedő általi, objektíven nem igazolható és a kereskedő működése szempontjából külső eseményre nem visszavezethető okból történő egyoldalú szerződésmódosítás”.


SZABAD FÖLD