Aki valóban hamisítatlan magyar mézre vágyik, az a jövőben keresse a Magyarország kontúrját hatszögletű méhsejtekkel ábrázoló üveget, melynek közepét egy méh és a 130 éves Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) emblémája díszíti. Az egyesület szavatolja, hogy az üvegbe kizárólag csak közvetlenül magyar termelőtől származó minőségi méz kerül, mivel az orosházi üveggyárból csak az OMME megbízó levelével lehet elszállítani az üveget.
"Az üveg a leginkább környezetbarát és egészséges csomagolóanyag, mivel nem oldódnak ki belőle káros anyagok, tökéletesen megőrzi a benne tárolt élelmiszer zamatát és emellett az egyetlen, teljes mértékben újrahasznosítható csomagolóanyag. Nem véletlen, hogy az OMME újra az üvegcsomagolás mellett döntött, erősítve ezzel is a méz, az egészség, a környezet és az üvegcsomagolás összhangját"- mondta Gyenge Éva az orosházi Manufacturing Magyarország Üvegipari Kft. kereskedelmi menedzsere.
Magyarországon az elmúlt években jelentős változáson ment át a méhészeti ágazat. A rendszerváltás óta a méhcsaládok száma lassan, de folyamatosan nő. Mára az országban közel egymillió méhcsalád van, a méhészek száma megközelítőleg 16 ezer fő. Az ágazatban az elmúlt öt évben több magyar méhészet is elérte, hogy ezer vagy afeletti méhcsalád számmal rendelkezik. Magyarország évi mintegy huszonötezer tonna méz exportjával a világ mézkereskedelmének 5 százalékát biztosítja. Magyarország Európa második legnagyobb méztermelője és a kontinens legnagyobb fajtaméz-termelője (akácméz), így kétséget kizáróan belépett a nagy méhészeti uniós tagországok közé.
Az EU-csatlakozás óta az Unióba importált méz a Magyarországon termelttel együtt szabadon, ellenőrzés nélkül cserélhet gazdát. Ez melegágya lett az eredethamisításnak, tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a méhegészségügy és élelmiszerbiztonság terén az. Unióban évente elfogyasztott mézimport fele bizonytalan eredetű.
Hazánkban a legtöbb minőségi probléma azzal a belföldi fogyasztásra kerülő mintegy ötezer tonna mézzel van, ami a boltokban kapható. A Magyar Élelmiszerkönyv előírja, hogy a mézben csak természetes anyagok lehetnek, hozzáadni semmit sem lehet, így például idegen enzimet, édességjavító gyümölcs- vagy répacukrot sem. Bross Péter az OMME elnöke szerint a hamis mézért elsősorban a palackozók a felelősek, mert miután a termelőtől a felvásárló átveszi a mézet, a feldolgozási folyamatnál rengeteget romlik a méz minősége.
AGROLINE