Jövő hét közepén tárgyalnak Frankfurtban a megbízott ügyvédi irodában az osztrák Négy Mancs állatvédő alapítvány ellen indítandó kártérítési per részleteiről - mondta el a Baromfi Terméktanács elnöke. Bárány László a elmondta, hogy a liba-és kacsaágazatban az eddig összegzett kár és elmaradt árbevétel körülbelül 12 milliárd forint, a jó hírnevükön esett csorba "árát" még nem is tudják.
A másfél hónapon belül elindítható per tetemes költségeinek felét az állam fizeti.
Egy-másfél hónapon belül elkezdődhet a per a Négy Mancs állatvédő alapítvány ellen - mondta el kedden Gráf József agrárminiszter. Korábbi szavait megerősítve elmondta, hogy a per előkészítéséhez jogi-szakmai, a bírósági eljáráshoz pedig anyagi segítséget nyújtanak a pert indító Baromfi Terméktanácsnak. Ennek elnöke elmondta, hogy a szóbeli ígéret szerint a perköltség felét az agrártárca állja. Azt még nem tudják, hogy ez mennyi lehet, de több ezer eurós ügyvédi óradíjjal számolnak.
Egy élelmiszeriparra szakosodott jó nevű frankfurti ügyvédi irodát bíztak meg a magyar termelők és feldolgozóüzemek képviseletével, jövő héten szerdán és csütörtökön tárgyalnak velük a részletekről - mondta Bárány László. A károsultak úgynevezett pertársaságot alakítottak, nevükben a Baromfi Terméktanács kezdeményezi a pert. Az eljárást mindkét érintett országban, Ausztriában és Németországban elindítják.
Tömött libát és kacsát 5 vágóüzemben dolgoznak fel, amelyekhez legalább 3 ezer tömő tartozik, a Négy Mancs tavalyi hadjárata 2008-ban szerintük több mint 2 milliárd forint kárt okozott, az elmaradt árbevételt 8-9 milliárdra becsülik, a nem tömött szárnyasok piacán elszenvedett veszteségük is súrolhatja az egymilliárdot - sorolta a várható számszerű kárigényt Bárány László. Azt pedig még nem is tudják, a jó hírnéven esett csorbáért mennyit kérjenek. Egyebek közt ennek meghatározása lesz a frankfurti megbeszélés célja - mondta a terméktanács elnöke.
A Négy Mancs tavaly folytatott kampányt a magyarországi libatömés ellen, állatkínzásnak minősítve az eljárást. Ennek következtében német és osztrák élelmiszerkereskedelmi láncok sorra vették le polcaikról a magyar termékeket, olyanokat is, amelyek tömés nélkül készültek.
A Baromfi Terméktanács azután határozott a jogi lépések mellett, hogy az állatvédő alapítvány a közelmúltbeli berlini agrárkiállítás óta már nem csak állatkínzásnak tünteti fel a magyar gazdák libatömési eljárását, hanem azt állítja, hogy az állatok betegek, és a magyar állattenyésztők a hatóságok együttműködésével beteg libák húsával és májával etetik a nyugat-európai fogyasztókat. Bárány László szerint a rágalom-hadjárat mögött azok a cégek állhatnak, melyeknek érdekében áll a magyar termékek kiszorítása a német piacról.
EFARMER