Nem rosszabb a hazai mézek élelmiszerbiztonsági helyzete a Nyugat-Európából származó mézekénél, de a magyar élelmiszerlánc ellenőrző hatóság nyomonkövethetőségi vizsgálatai azt igazolták, hogy szabálytalanságot bármelyik szereplőnél lehet találni – állítja Süth Miklós, volt országos főállatorvos.
A mézpiaci szereplők tudják, kik nem tesznek eleget a jogszabályok és a fogyasztók elvárásainak – emlékezett Süth a mézes társadalom tagjaival folytatott korábbi egyeztetéseire – de nem képesek, vagy talán nem is akarják maguk közül kizárni azokat, akik a többség tisztességes munkáját károsítják. A teljes elemzést Fórum című rovatunkban olvashatják.
A látszat ellenére persze nem egyértelmű, hogy sorozatos visszaélések jellemeznék a mézeseket, de természetesen az látszik, hogy morális válságban van az ágazat. Ennek oka a tisztességes együttműködés hiánya, a piacszerzés, a könnyű haszon reménye, az évtizedeken keresztül büntetlen jogsértések. A visszaélések módszerei változnak, különböző időszakoknak más és más jellemzői vannak, az egyszerű cukorral való etetéstől illetve cukorsziruppal való hamisítástól a nem engedélyezett állatgyógyászati szerek felhasználásáig. Az elmúlt években nagyon komoly előrelépések történtek a mézvizsgálatok területén, így a hatóság szinte bármire rá tud találni – állítja Süth.
Nehézséget okoz ugyanakkor a hatóságnak, hogy a mézes terület képviselői több táborra oszlottak. Vannak, akik tudják, látják és látták, hogy mindent megtettünk erőforrásainkhoz mérten annak érdekében, hogy rend legyen, de voltak, vannak olyanok, akiknek az érdeke az volt, és ma is az, hogy lejárassák a hatóságot. Ilyen környezetben a hatóság munkatársai sem mernek minden esetben kellően bátrak lenni, hiszen senki sem akar koholt vádakkal címlapon szerepelni. A volt főállatorvos emlékeztetett arra, hogy a terület jogi szabályozása sem biztosít kellő hátteret a jogsértésekkel szemben. Amikor viszont az ágazat szereplőivel közösen próbáltak meg kialakítani a világban szokásos gyenge előírások helyett egy reális, Magyarországon könnyen teljesíthető szabályozást, kudarcot vallottak, hiszen a mézszakma megosztottsága itt is erősen érvényesült.
AGROMONITOR