Húsz év alatt háromszorosára nőtt Magyarországon az importélelmiszerek aránya, ráadásul nagy részük minőségileg, a fogyasztók egészsége szempontjából is erősen kifogásolható. Az egyébként elkerülhetetlen piacnyitást a magyar kormányzat rosszul hajtotta végre. Az „importszemét” hamarabb kerülhet fel a boltok polcaira, mint más uniós országokban, amelyek ráadásul az olcsóbb árukkal gyakran háttérbe szorítják a jó minőségű magyar termékeket.
Az utóbbi időszakban az importélelmiszerekkel kapcsolatos újabb botrányok is rávilágítottak arra az aggasztó helyzetre, hogy az elmúlt húsz évben triplájára nőtt Magyarországon a külföldről behozott élelmiszerek aránya. Különösen az európai uniós csatlakozásunk után ugrott meg ez a szám, és amíg a kilencvenes években csupán nyolc-tíz százalék volt az üzletekben az importélelmiszerek aránya, addig ma már ez harminc százalék. A napokban éppen két, Marokkóból érkező paprikaszállítmányban talált mérgező hexaklór-benzol verte ki a biztosítékot, amelyből a boltokba is került mintegy háromszáz kilogramm. A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) szakemberei a szállítmány bevizsgálása után megállapították: mérgek tárházát tartalmazza a paprika, ráadásul a hexaklór-benzol egy tiltott, veszélyes növényvédő szer, amely Európában már nem használható. A sejtméreg ugyanis emésztési, hormonális problémákat okoz, illetve a gyomorra és a bélrendszerre gyakorol izgató jellegű hatást. A hivatal szakemberei már a mintavétel óta forgalmi korlátozást rendeltek el.
„Hazánkba márciusban is érkezett mérgező paprikaszállítmány, amelyről kiderült, hogy a megengedhető mértéknél negyvenötször több permetszert tartalmaz. Megvizsgáltuk a paprikatételeket, jelenleg pedig a terjesztés nyomon követése folyik. A forgalmazó ugyan arról számolt be, hogy visszarendelte az üzletekből a paprikákat, de azért mi is utánajárunk a szállítmánynak” – mondta lapunknak Tóthné Lippai Edit, az MGSZH növény- és talajvédelmi igazgatója. Kiemelte: a környező országok hatóságait is értesítették. Az igazgató szerint milliós nagyságrendű bírságra számíthat az importőr, azon túl pedig azt vizsgálják, hogy a továbbiakban milyen feltételekkel hozhatja majd forgalomba a termékeit.
„Uniós csatlakozásunk óta az ellenőrző pontokat is felszámolták a határokon, így veszélyeztetettebb ország lettünk. Jóval szigorúbban kellene fellépni azon gyártók, forgalmazók ellen, akik egészségre ártalmas importélelmiszerekkel árasztják el Magyarországot. Tudomásul kell venni ugyanis, hogy az unión kívüli országokban olyan vegyszereket is alkalmaznak, amelyek tiltottak a közösségi államokban. Szomorú, hogy marokkói paprika kerülhet fel a boltok polcaira, miközben hazánk el tudná látni magát egészséges, kiváló élelmiszerekkel” – mondta lapunk kérdésére Obreczán Ferenc, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) főtitkára. Kijelentette: a rostán többször fennakadt forgalmazókat ki kell tiltani a magyar piacról, a hazai árut pedig sokkal jobban kellene védeni és támogatni. A főtitkár szerint elsősorban az élelmiszergyártókat terheli a felelősség, de a fogyasztóknak is fontos szerepük van. Tudatosabban, sokkal inkább a magyar élelmiszerek felé fordulva kell vásárolnunk, így az egészségünket is védjük.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség lapunkhoz eljuttatott közleményében arra figyelmeztet, hogy veszélyes élelmiszer már gyanú esetén sem árusítható. „A vásárlóval szemben a kártalanításért minden esetben a kereskedő a felelős, a hibás élelmiszert vissza kell vásárolni. Az Európai Unió előírásai alapján az élelmiszer biztonságáért az előállító vagy a terméket az unión kívülről behozó első forgalmazó a felelős” – olvasható a szövetség közleményében.
Lisztériától az antibiotikumos mézig
Az illetékes hatóságok és a minisztérium szerint ugyan Magyarországon az élelmiszer-biztonsági helyzet megegyezik a többi uniós tagországban tapasztaltakkal, az utóbbi időben mégis egyre több hír jelent meg arról, hogy kétes eredetű, egészségre is veszélyes importélelmiszerek kerültek hazánkba. A piacnyitás ugyanis nem volt eléggé körültekintő. Az importszemét hamarabb kerülhet a boltok polcaira és a fogyasztókhoz, mint más uniós országokban. Lisztériafertőzés, rákkeltő anyagot tartalmazó bébiétel, mérgező paprika, antibiotikummal fertőzött méz, hogy csak a legfontosabbakat említsük az elmúlt néhány hónap importtal kapcsolatos hazai botrányaiból. Szakemberek szerint felháborító, hogy az olcsó importélelmiszerek nemritkán a jó minőségű, kifogástalan magyar élelmiszereket és a hungarikumokat is kiszorítják. A botrányokhoz kapcsolódik, hogy felfüggesztették beosztásából Barna Balázst, az MTA Növényvédelmi Kutatóintézetének igazgatóját, miután súlyos kémiai, biztonsági szabálytalanságokra derült fény az intézetben. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat egyik intézete pedig azonnali hatállyal megtiltotta a kazettás, valamint a ragasztós rovarirtó Csalamon csapdák előállítását és forgalmazását.
MAGYAR HÍRLAP