Cikkünkben többek közt arra kerestük a választ, hogy miért drágák a magyar szezonális gyümölcsök, illetve miért olcsóbbak a messziről érkező déli gyümölcsök?
Bár idén nem pusztítottak olyan hatalmas zivatarok tavasszal, mint egy évvel korábban, a gyümölcsök árak alig vagy egyáltalán nem lettek olcsóbbak tavaly júniushoz viszonyítva.
(Utóbbi tény alól egyedül a cseresznye számít kivételnek, melynek kilogrammonkénti ára az 1000-1200 forintot is elérte 2010 nyarán.)
A kisalfold.hu az okokról Csizmadia Györgyöt, a FruitVeB (Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács) alelnökét, a gyümölcstermelői főbizottság vezetőjét kérdezte az okokról.
Idén fagykár sújtotta a gyümölcstermést
"A hazai szezonális gyümölcsök árát nagyban meghatározzák az április végi fagykárok, mivel ennek révén komoly terméskiesést kellett elkönyvelnünk.
Úgy vélem, sok szempontból ismétlődik a 2007-es esztendő, amikor is szintén nagyon kevés gyümölcs termett mind idehaza, mind Európában.
Különösen a cseresznye- és meggyfákat érte erős fagykár, ezért ennek a két szezonális gyümölcsnek az ára valóban magas" - közölte Csizmadia György.
"A magyar epernek a közvélemény-kutatások szerint sokkal jobb íze van, mint a külföldinek"
"A magyar eper ára ugyanúgy 400 és 1200 forint között mozog, mint tavaly. Az őszibarack és a sárgabarack ára is a 2010-es árakhoz fog közelíteni; utóbbi gyümölcs egyébként nagyon kényes fajta, s ezért évről évre drága.
Megjegyzem, a magyar epernek a közvélemény-kutatások szerint sokkal jobb íze van, mint a külföldinek, s ezért a jobb ízért az emberek többsége hajlandó is több pénzt fizetni" - mondta a FruitVeB alelnöke.
Arra a kérdésünkre, hogy a legtöbb multinacionális áruházlánc polcaira ennek ellenére miért kerül alig magyar eper, Csizmadia György úgy válaszolt: "sajnos, az áruházak 75-80 százalékában inkább külföldi epret kínálnak a vásárlóknak.
Hasonló a helyzet az almával: a multik inkább az osztrák vagy olasz almát részesítik előnyben a magyar helyett.
Visszatérve az eperhez: az okokat nem csupán a felvásárlói árakban kell keresni, hanem abban is, hogy a magyar eper 1-2 napig őrzi frissességét, miközben a kevésbé ízes import szamócák tovább".
NYUGATMAGYAR