Címlap

Bejelentkezés


Eredetjelölés, új kategóriák

Rovat(ok):

A hazai borok minőségi besorolása jelentős változásokon megy keresztül. A jelenlegi prémium borok hamarosan OMS jelzéssel lesznek ellátva, a tájborok pedig földrajzi jelzés nélkül kerülhetnek forgalomba. Az új kategorizálás azt is jelenti, hogy például egy alföldi borászat nem írhatja rá a Tokaj-Hegyalján termelt szőlőből készült boraira, hogy Tokaji.

Az Európai Unió 2009 óta működő új eredetvédelmi szabályzatához ez év végéig a magyar borágazat minősítési rendszere is alkalmazkodik. A termékleírások alapján boraink új kategóriákba kerülnek. A témáról két szakemberrel beszélgettünk, Tarján Balázzsal, a Bor Eredetvédelmi Tanács elnökével és Brazsil Dáviddal, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa szakmai referensével.

- Az eddigi, viszonylag kaotikus minőségi kategóriák megjelölése helyett három minőségi kategória lesz: az oltalom alatt álló eredet-megjelölésű borok, az oltalom alatt álló földrajzi elnevezéssel ellátott borok, valamint a földrajzi jelzés nélküli borok - magyarázza Tarján Balázs. - Ennek a kategorizálásnak a lényege az, hogy a borok versenyképessége növekedjék, másrészt pedig, hogy az átlagfogyasztó jobban el tudjon igazodni, amikor bemegy egy boltba, és levesz a polcról egy palackot.

Az „oltalom alatt álló” eredet-megjelölést a prémium-kategóriás borok nyerhetik el.

- Ennek az a lényege, hogy egy adott helyen kell a bort alkotó összes szőlőnek megteremnie, és bizonyítania kell a termelőnek, termelőcsoportnak, hogy a bornak és az adott vidéknek hosszú ideje köze van egymáshoz. A második kategóriában elegendő, hogyha a bornak 85 százaléka terem az adott területen, de ott is bizonyítani kell ezt a bizonyos kapcsolatot.

A földrajzi jelzés nélküli borkategória nagyobb szabadságot nyújt a borászatoknak.

- Ebben a kategóriában nem lehet földrajzi eredetre utaló szót, megjegyzést hozzátenni. Pedig ezek ugyanolyan jó minőségű borok, mint a többiek, de ez egy más kategória. Az úgynevezett termékleírás ez év december 31-ig kell elkészíteni, és be kell nyújtani az Uniónak, hogy ezeket a borokat - az előbb említett két kategóriába tartozó borokétól eltérően - milyen külön eljárással készítik.

Az új besorolási rendszer számos előnye ugyanakkor kötelezettségekkel is jár.

- A termékleírásokhoz új kötelezettségek is társulnak, hiszen valamennyi termékleírásban az ellenőrzési rendszert pontosan meg kell jelölni - veszi át a szót Brazsil Dávid. - Ez egyrészt egy állami, egy hatósági ellenőrzést jelent, illetve a hegyközségek többségénél egy belső ellenőrzési rendszert, amivel a hegyközségek is próbálják garantálni azt, hogy minél jobb minőségű termékek kerüljenek a fogyasztók asztalára. Ez a fogyasztók részére bizonyos szempontból a nyomon követhetőségnek a garanciáját jelenti. De e mellé társulnia kell egy nagyon jó közösségi bormarketingnek és egy nagyon jó kommunikációnak a fogyasztók felé, mert csak így növelhető a versenyképesség. Bizonyos külpiacokon fontos tényező az oltalom alatt álló eredet-megjelölés. De itthon is, hiszen nem szabad elfelejteni, hogy Magyarország a magyar borok első számú piacát jelenti, és ezt meg kellene őrizni. Tehát a magyar piacon ezeknek a neveknek a fenntartása az elsődleges cél, de e mellett egy nagyon aktív közösségi marketing munkának is meg kell indulnia, hogy a fogyasztók ezeket a neveket elismerjék, és esetleg magasabb árral honorálják.



GAZDAKÖR