Hiánycikk lett Európában a tojás, ami miatt jelentősen megdrágult e termék
Egész Európában hiánycikk a tojás az elmúlt hetekben, ami tovább emeli az uniós állatjóléti intézkedések miatt már amúgy is az egekben lévő tojásárat. A kontinentális tojáshiány miatt üzemek zárhatnak be, és dolgozók ezrei kerülhetnek az utcára.
A francia tojásszövetség kétségbeesetten próbálja felhívni az unió figyelmét a problémára, a belga kekszgyártók szövetsége pedig az Európai Bizottsághoz fordult. Bulgáriában egy hét alatt csaknem harminc százalékkal emelkedett e termék ára. Eközben Magyarországon már most, hetekkel húsvét előtt is hatvan forintot kérnek egy tojásért. Szakemberek szerint tisztességtelen a kereskedők magatartása, Brüsszel pedig csak tetézi a súlyos gondokat.
Húsvétra jelezték előre, azonban egyes üzletekben már most hatvan forintot kérnek egy tojásért Magyarországon. Budaörs egyik üzletében járva például nem lehetett nem észrevenni, hogy egy tálcáért 1800, a tízes kiszerelésű tojásért pedig 656 forintot kellett leszurkolnia a hét elején annak, aki kosarába tette a rántottának valót. Szakemberek szerint ráadásul a tojás- és baromfiárak uniós szabályozás miatti jelentős áremelkedése az élelmiszerárakat is magasan tarthatja.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint januárban megállt a mezőgazdasági termelői árak növekedése, miközben dinamikusan növekszik a tojás ára. A KSH adatai szerint januárban az állati termékek ára 14,9, ezen belül a tojásé 22,5 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Mint ahogy azt már néhány héttel ezelőtt megírtuk, a tojás drasztikus áremelkedését az uniós tyúkjóléti intézkedések generálják. Január elsejétől ugyanis Brüsszel betiltotta a hagyományos tojótyúkketreceket, s az irányelv szerint a tojótyúkok immár kizárólag fészkelőhellyel, kapirgálótérrel és ülőrúddal felszerelt feljavított ketrecekben vagy pedig alternatív rendszerekben tarthatók.
A jogszabály előírja, hogy minden egyes tojónak 750 négyzetcentiméter területet kell biztosítani a ketrecben, ráadásul fészekládáról, alomról, ülőrúdról és karomkoptató eszközökről is gondoskodni kell. Az új technológia és előírás tyúkonként ötezer forintos beruházásra kényszerítette a termelőket, amit sokan nem tudtak végrehajtani. A Tojástermelők Szövetsége szerint túlzás az új állatvédelmi rendelet, amely luxuskörülmények közötti állattartást ír elő.
Földi Péter, a Baromfi Terméktanács (BTT) szaktanácsadója szerint fékezhetné a tojás áremelkedését, ha a kereskedelem engedne a mintegy harminc százalékra rúgó haszonkulcsából, amellyel dolgozik. „Úgy tűnik, hogy erre egyelőre nem hajlandók. A kereskedőket és a vállalkozókat vonzza a magas ár, de a tisztességtelenségnek is van határa” – mondta lapunknak Földi Péter. Hangsúlyozta: egész Európában hiánycikk lett a tojás az elmúlt hetekben. „A francia tojásszövetség kétségbeesetten próbálja felhívni az unió figyelmét a problémára, miután a kalács- és süteménykészítők nehezen tudnak tojást beszerezni. Az unió ketreces tilalma miatt hetente huszonegymillió tojás termelése esik ki Franciaországban az ottani szövetség szerint, s arra hívták fel a figyelmet, hogy üzemek zárhatnak be, és dolgozók elbocsátására is kényszerülhetnek. A belga kekszgyártók szövetsége pedig az Európai Bizottsághoz fordult, mert készítményeihez nem tud elegendő alapanyagot beszerezni” – ismertette Földi Péter. Bulgáriában is drasztikusan emelkedett a tojás ára az előző hónapokban, csak március első hetében mintegy huszonnyolc százalékos volt a drágulás. Miroslav Naydenov, az ország mezőgazdasági minisztere szerint a spekuláció is közrejátszott az áremelkedésben.
Földi Péter szerint egész évben tartósan magas tojásárra kell készülni. „Kisebb-nagyobb árhullámok lefelé és felfelé is várhatók, az uniós tyúkjóléti intézkedések azonban feltehetőleg az egész évre rányomják a bélyegüket. Nyár közepétől ismét olcsóbb lehet a termék, de a helyzet számításaink szerint csak az év vége felé normalizálódhat az unióban és Magyarországon is” – fogalmazott Földi Péter.
MAGYAR HÍRLAP