Együttműködést ajánlanak a termelőknek és a kereskedőknek a Húscéhet alkotó belföldi kis- és közepes húsipari vállalkozások (kkv-k), mert szeretnék kihasználni meglévő kapacitástöbbletüket. Babati Zoltán, a Húscéh elnöke szerint az iparági kkv-k a hazai húsipari termelés 30-40 százalékát adják, de kibocsátásukat 30-40 százalékkal lehetne növelni.
A Húscéh tagvállalatai termékeik túlnyomó részét - általában mintegy 90 százalékát - belföldön értékesítik, és évi 80 milliárd forint árbevételt érnek el. Mára ugyanakkor termelési költségek tetemesen növekedtek, jövedelmezőségük romlott, termelésük és foglalkoztatotti létszámuk pedig csökkent. E romló tendenciát – húzta alá Babati Zoltán - meg lehetne fordítani, ha Magyarországon az emberek több hazai terméket vásárolnának. Így nemcsak megbízhatóan jó minőségű, biztonságosan fogyasztható áruhoz jutnának, hanem a cégek kapacitáskihasználtsága is növekedne, és új munkahelyeket is létesíthetnének – tette hozzá az MTI-nek a szakember.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint tavaly a sertésállomány nagysága nem érte el a 3,1 milliót. Példaként említette, hogy az egyéni gazdálkodók 2000 óta több mint másfél millióval - 62 százalékkal - csökkentették állományukat. A kínálat szűkössége miatt az ország sertéshúsból behozatalra szorul sertéshúsból, és tavaly az import több tízezer tonnával haladta meg a kivitelt. Az elnök szerint ezt az eredményezte, hogy a korábbi gazdaságpolitika egyértelműen a nemzetközi nagyvállalatokat támogatta a kkv-szektor rovására. Emiatt csökkent Magyarországon a húsiparban a foglalkoztatás is.
A Húscéh tagvállalatai segíteni kívánják a termelőket, mivel többségük hazai alapanyagból dolgozik, ezért érdekük, hogy a hazai tenyésztők talpon maradjanak. A vállalatok a magyar húsipari termékek - főként a hungarikumok - népszerűsítését tartják fontos feladatnak A védjegyes magyar termékek kínálatának növelésével szeretnék mindezt elérni, így védve a belső piacot is. Emellett a termelők és feldolgozóipar kapcsolatát is szeretnék megváltoztatni annak érdekében, hogy a továbbiakban jól működjön az állattartók és a kkv szektor kapcsolata.
A húsipar működését a pályázati bürokrácia csökkentése és a bírálati határidők lényeges lerövidítése segíthetné - húzta alá Babati Zoltán. Ezt kiegészítette azzal, hogy szakmai kérdésekben nagyobb hatáskört kellene adni az elbírásban az érdekvédelmi szervezeteknek.
Annak érdekében, hogy a magyar húsipar kilábaljon a jelenlegi kritikus helyzetből összefogásra van szükség a piaci szereplők és az állami irányítás között. Így biztosítható ugyanis, hogy a magyar élelmiszerek - köztük a kkv-k által előállított áruk - ellenőrzött, biztonságos, kiemelkedő minőségűek legyenek - mondta a Húscéh elnöke.
AGROMONITOR